Śledź Kroniki ZPiT i czytaj pismo klinowe! Moda na region promuje kaszubszczyznę!
Śledź Kroniki ZPiT i czytaj pismo klinowe! Moda na region promuje kaszubszczyznę!
Jak wieść niesie z Kronik ZPiT!
Zapisano. Zbadano. Powiedziano!
„Tabliczka z pismem klinowym z 800 roku przed naszą erą opisuje, jak skóry zanurzano w roztworze mąki, piwa oraz „pierwszorzędnego” wina, następnie nacierano ałunem (minerałem, który sprawia, że tkanki zwierzęce się kurczą), galasami (naroślami na liściach powstałymi w wyniku działania owadów).” – „Książka” – Keith Houston
Zapiski Zespołu!
Pewien Kronikarz, aby zbadać dzieje Zespołu zaprosił do stołu dzieci i dorosłych. Przy dźwiękach akordeonowej muzyki zanotował następujące słowa:
Wartość ZPiT oceniamy zawsze grupowo. Spotykamy się w pomieszczeniach Stacji, aby w miłej i przyjacielskiej atmosferze, nauczyć się mądrości płynących z nutek. Nasze próby są więc nie tylko sposobem kreatywnego spędzania wolnego czasu, ale także motywacją do pracy.
Z Polski do Chin!
- Powtarzamy zatem: „Chiny, które Marco Polo odwiedził w trzynastym wieku – nazywał je Katajem, od nazwy ujgurskiej dynastii rządzącej kilka wieków wcześniej – pod względem technologicznym były supermocarstwem.” – „Książka” – Keith Houston
Promując region!
- Nasz Zespół, to mocarstwo kaszubszczyzny. Skarbnica: słów, kroków, które w cyklicznie powtarzanym układzie nakreślają oryginalny rytm wydobywającej się z instrumentów - muzyki. I chyba przyznasz, że mistrzostwo zaprezentowane podczas wszystkich występów jednoczy publiczność i zwolenników folkloru. Ten fenomen artystyczny tworzy unikalny obraz przekazu, który wysyła do lokalnego środowiska określone komunikaty.
Kiedy był rozkwit!
- „Książkowy rozkwit w Irlandii (…), kiedy wikingowie zacumowali swoje łodzie na czerwonych brzegach Szmaragdowej Wyspy oraz na plażach jej odległych przyczółków monastycznych.” Przeniósł się do ZPiT.
-– „Książka” – Keith Houston
My za ich przykładem podajemy Kronikarzowi do wiadomości:
- na wszystkich występach są u nas zawsze tłumy gości.
I tylko pióro wkładamy po tych słowach do atramentu, aby nabrało ono kaszubskiego dźwięku.