Zobacz I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich im. Franka Okunia!
Zobacz I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich im. Franka Okunia!
I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich im. Franka Okunia!
Śpiew w murach Sanktuarium!
W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku tradycja świąteczna zapaliła światła wszystkich choinek. Każda kolorowa bombka odbijała natomiast blask wybranego kaszubskiego Zespołu. Pani Mirosława z Cewic podkreślała więc znaczenie I Lęborskiego Przeglądu Kolęd w wypowiedzi ukazującej, że „Tradycja kaszubskiego kolędowania w kościołach, domach i rodzinach tkwi w muzyce, i dlatego grupa „Mareszki i Skrzaty” wystąpiła tu na I oficjalnym spotkaniu ubranym w gotycką atmosferę i odbijającym śpiew w murach lęborskiego Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku.
Wartość kolędowania!
Atmosfera pełna harmonijnych dźwięków i profesjonalnych opracowań utworów przenikała serca zgromadzonej tłumnie publiczności. Lęborscy rodzice ze łzami w oczach obserwowali bowiem występy tych najmłodszych członków każdego Zespołu, podnosili ich na duchu, nagradzali brawami i fotografowali przy pomocy aparatów fotograficznych, jak i telefonów komórkowych. Łagodne kolędy wynosiły popisy aż do samych sklepień, a następnie powracały z siłą religijnego ukazania mocy Dzieciątka leżącego w stajence. Pani Katarzyna, uczestniczka Przeglądu, określiła to zjawisko, jako „powrót do przeszłości podparty wspomnieniami z jej dzieciństwa. Wywodząc się bowiem z rodziny o kaszubskich tradycjach przypominam sobie odwiedziny Gwiżdże- dodała. Po Przeglądzie oczekuję spotkania z Gwiazdką. Przypominam sobie także w takiej wyjątkowej atmosferze smak owocowej zupy, która zachęca do spróbowania posiłków świątecznych. Doceniam również wartość kolędowania w franciszkańskim Sanktuarium św. Jakuba Ap.”
Prezentacje 3 utworów!
Wszystkie kaszubskie Zespoły prezentowały publicznie po 3 utwory. Dość wysoki poziom wokalno-muzyczny skupiał uwagę na kaszubskich przesłaniach, a także na formie wykonania kolęd. Pani Renata Hopa z ZPiT Ziemia Lęborska tak wypowiedziała się po występie: ”Poziom był zróżnicowany. Pierwszy utwór zaprezentowaliśmy acappella z bazuną, drugi w nowoczesnej aranżacji, a trzeci oddał radość z Narodzin w Jasełkach. Myślę, że koncert był udany.”
Nagrodzeni w 2017 roku!
Na uformowanej kościelnej scenie prezentował się Zespół „Levino”, który wygrał I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich w oparciu o całokształt 30-letniej działalności. Bogactwo przekazu wnosiło w przestrzeń opracowań nowatorskie spojrzenie na kulturę całego regionu. Jury wyróżniło również Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska i Zespół Regionalny Frantówka. Dyplomy otrzymały dziecięce - Lęborskie Słoneczka, Mareszki i Skrzaty z Cewic, Barwne Motylki z ZS w Leśnicach, a także za gościnne występy Kapela Rodzinna Bas z Sierakowic. Nagrody wręczali członkowie Jury ( Sławomir Bronk, Igor Jankowski, ks. Marian Miotk) oraz przedstawiciele władz miejskich i powiatowych: Burmistrz Miasta Lęborka, Pan Witold Namyślak, Radny Pan Ryszard Wenta, proboszcz Sanktuarium św. Jakuba Ap., o. Roman Zioła.
Msza św. z kaszubską liturgią słowa!
Atmosfera modlitwy odcisnęła ślad na mszy św. z kaszubską liturgią słowa. Zarówno czytania, jak oprawa muzyczna przenosiły wszystkich do „smaku naszej kulturalnej ziemi”, w której język jakim się ludzie posługują wnikał do zbiorowości lokalnej, budował bazę pełną wiedzy i literatury, która już na zawsze pozostanie dorobkiem narodowym.
Honorowe pożegnanie śp. Franka Okunia!
Msza św. w intencji zmarłego śp. Franka Okunia, którego zaangażowanie w jej kaszubską liturgię słowa, jak i działania w Zespole „Levino”, wpłynęły tego dnia na podjecie decyzji o nadaniu Przeglądowi Kolęd Kaszubskich jego imienia.
Przegląd prowadziła Pani Hanna Mancewicz.
I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich w 2017 roku!
Termin – 8 stycznia 2017 roku
Przegląd poprzedziła o godzinie - 15.00 Msza św. z kaszubską liturgią słowa.
W ramach Przeglądu odbyły się:
16:00-17:00 – przesłuchania Zespołów
17:30-17:45 – podsumowanie Przeglądu, Koncert Finałowy.
Miejsce – Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku
Patronat Burmistrz Miasta Lęborka – Pan Witold Namyślak
Organizatorzy:
- Urząd Miejski w Lęborku
- Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Ap. w Lęborku – reprezentuje Prezes Pani Regina Szczupaczyńska,
- Sanktuarium św. Jakuba Ap. – o. Roman Zioła
- Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie Odział Lębork – Pan Ryszard Wenta
- Lęborskie Centrum Kultury Fregata – Pan Paweł Piwka