Zobacz początki „Zagrody Muzealnej” i „Czarne Wesele” w Klukach! - zaproszenie!
Początki „Zagrody Muzealnej” i „Czarne Wesele” w Klukach!
Dbaj o regionalizm!
W 1958 roku narodziła się inicjatywa utworzenia w Klukach miejsca dla Słowińców. Podbudowę do tego przedsięwzięcia zagwarantowano na zasadzie ścisłej współpracy z muzealnikami, etnografami, a także pracownikami naukowymi z Torunia. Wspólna wiedza i doświadczenie zaowocowały licznymi pracami badawczymi połączonymi z wystawieniem dawnych eksponatów, ukazaniem ich użyteczności, a także roli funkcjonowania ludności w regionie.
Dawne budownictwo!
- XIX wiek wprowadził modę na budownictwo „szachulcowe”. Kładziono nacisk na życie wiejskie, naturalne przetwory, prace rolne, projektowanie domostw. Obecnie styl wnętrzarski uparcie nawiązuje do tego typu dekoracji. Ludność miejska zagubiona w szybkim tempie cywilizacji pragnie uciekać na tereny wiejskie, spożywać zdrowe owoce, warzywa, mleko, chleby, wytwarzać samodzielnie produkty w gospodarstwach agroturystycznych.
Wycieczki do Kluk!
Nowe trendy wnętrzarskie zmusiły ludzi do poszukiwań skansenów, w których pewne wzorce stanowią inspiracje, pozwalają przeżywać przygody, skorzystać ze smacznych ofert gastronomów. Przebywanie na terenie zagród to doskonała inicjatywa zorganizowania imprezy plenerowej, gdzie atrakcje podobne do wybierania torfu umożliwiają wszystkim przygotowanie wysuszonego opału na zimę. Uformowane cegiełki wystawione na widok publiczny stanowią następnie inspirację do zabawy regionalnej, a także temat do docenienia matki ziemi.
Piękno chałup!
Projekty wnętrz to głównie reklama starych chałup. Ich powstanie datuje się na początki XVIII – wieku. Aż 6 zagród doczekało się więc miana zabytkowych „obiektów wiejskich”, które pochodziły z Charlotty, Żoruchowa, Kluk Żeleskich i Kluk. Właśnie w takim otoczeniu planowana jest każdego roku impreza majowa:
- „Czarne Wesele”.
Atrakcje:
- kopanie torfu,
- wspólne biesiadowanie,
- przygotowanie posiłków,
-zwiedzanie chat,
-świętowanie połączone z pracami rolnymi,
- przymiarki do zimy,
- zabawa na świeżym powietrzu,
- oglądanie sprzętów rolniczych,
-poznawanie technik dekarskich i ciesielskich.
Nasze „Czarne Wesele”!
„Czarne Wesele” to wspaniała impreza promującą piękno lęborskiego Zespołu ludowego „ZPIT” – Ziemia Lęborska. Kaszubski folklor prezentowany jest wówczas na drewnianej scenie, gdzie dzieci i dorośli występują z bogatym programem artystycznym. Gości zabawia Kapela, a tancerze i śpiewacy umilają wszystkie chwile warte odpoczynku. Poziom prezentacji przypomina, że kultura kaszubska zyskuje na znaczeniu nie tylko w Lęborku, ale także w trakcie imprez wyjazdowych. Profesjonalne podejście do pokazu wokalno – scenicznego gwarantuje grono stałej widowni, która nagradza lęborczan wspaniałymi brawami. ZPiT pojawia się na scenie z grupami regionalnymi z:
- Parchowa, Tuchomia, Sierakowic, Bytowa, Cewic i Słupska.
Przyjedź do Kluk!
Zobacz występ ZPiT – Ziemia Lęborska!
Początek maja 2017 roku!
Materiał opracowano na podstawie informacji zaczerpniętych z:
- Muzeum Wsi Słowiańskiej w Klukach,
- Informacji otrzymanych od Kierownika ZPiT – Pani Renaty Hopa,
- wiedzy o projektach wnętrzarskich.