Muzyka Regionów 2005

Trudno wyobrazić  sobie imprezę o takim charakterze, jakim jest Jarmark Odpustowy św. Jakuba (od 2009 roku - Lęborskie Dni Jakubowe) bez folkloru. Muzyka, śpiew i taniec, barwne stroje wprowadzają klimat swojskości i radości bez względu na pogodę. Toteż wśród wielu imprez towarzyszących Lęborskim Dniom Jakubowym od początku, był koncert zespołów ludowych  „MUZYKA REGIONU”.

Do udziału w nim zapraszane były początkowo zespoły z różnych stron Kaszub („LEWINO”, „REMUSOWE  SKRZATY”, ”JURCZI”, „DĘBOGÓRSCZI KWIÔTCZI”, „STOLEM”, „SIERAKOWICE”, „CHMIELANIE”, „KRËBANË”, „NASZE STRONË”, „ZIEMIA LEBORSKA”, z czasem przybyły zespoły ukraińskie („TEMPO” z Bytowa i „SWIITANOK z Lęborka), zespół lęborskiego oddziału Mniejszości Niemieckiej „BIEDRONKI” oraz zespoły z południa Polski – „ŻYWCZANIE” i „PILSKO” z Żywca. W 2011 roku w Lęborku gościł  zespół KURPIANKA z Kadzidła oraz zespół ŻEGOCINIANIE Z Żegocina (Wielkopolska).   
Od 2007 roku koncert rozrósł do imprezy o charakterze międzynarodowym, zmieniając nazwę na „MUZYKA REGIONÓW”. Koncertowały u nas zespoły: „JUTRZENKA” z Białorusi, polonijny zespół „POLONEZ” z Belgii, zespół „ČEČINKA” ze stolicy Słowacji, „MEZÖSZILAS” z Węgier, macedoński zespół „ETNOS” ze Skopje oraz zespoły z Serbii „MILAN  MILICEVIĆ” i „14. OKTOBAR”.
Zespół Pieśni i Tańca „ZIEMIA LĘBORSKA”  od początku swej działalności jest, obok Centrum Sportu i Rekreacji oraz Lęborskiego Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła, współorganizatorem i współgospodarzem tego wydarzenia.

Przejdź do góry strony